Pucuj! Pucujte!

Český etymologický slovník heslo pucovat vykládá tak, že samotné slovo pochází z německého putzen (čistit). I když další původ slova putzen není znám, přesto bylo slovo přejato a počeštěno (podle výslovnosti) do podoby PUCOVAT. Naštěstí už nepotřebujeme “pucovat kliky”, ale boty to ano 🙂 proto si povšimněte, malí i velcí, jak máme v MŠ i ZŠ krásné NOVÉ čistící zóny!

Tedy můžeme směle dovnitř, s troškou pohybu nohou a třeba i s procvičováním ČJ!

(….Vypucuj si boty, máš je celé od bláta! …..Takhle tam nemůžeš jít, dej se trochu do pucu, ale hlavně už nebreč…..) -ZD-

OsobaČíslo jednotnéČíslo množné
1.     (já, my)pucujupucujeme
2.     (ty, vy)pucuješpucujete
3.     (on, ona, ono, oni, ony, ona)pucujepucují
Rozkazovací způsobPucuj!Pucujte!

Zdroj (upraveno): https://www.pravopisne.cz/2023/06/pucovat-x-do-pucu-x-dopucu/