Orbis pictus – Svět v obrazech aneb Uč se synu moudrým býti

Jsme zvyklí poznávat svět očima a pomocí obrazů, jsme zvyklí se tak i učit. V době Jana Amose Komenského to ale nebylo běžné, žáci se učili pouze zpaměti memorovat něco, čemu nerozuměli. Komenský proto připravil učebnici postavenou na své metodě škola hrou – chtěl podat tehdejším učitelům návod, jak učit názorně, v přírodě, v prostředí, o kterém je právě řeč. A tak vznikla světově proslulá učebnice zahrnující základy astronomie, fyziky, zeměpisu, etiky, společenských věd, řemesel, umění, sportu a mnohého dalšího pro děti prvního stupně.

Ve vlastivědě jsme téma Komenského pojali jeho vlastními metodami a žáci si vyzkoušeli vytvořit stranu inspirovanou Komenského proslaveným dílem Orbis pictus. Vybrali si prostředí, které chtějí popsat, nakreslili ilustraci, přidali popisky v češtině a angličtině. To je škola hrou, škola vlastním prožitkem, škola, která propojuje pojmy s vlastním uchopením tématu – metoda stará několik století, dnes však velmi moderní, podporovaná a ceněná. -FK-